-
-
Krádež po novele Trestného zákona
Dňa 06.08.2024 nadobudla účinnosť novela Trestného zákona, ktorá zásadným spôsobom zmenila viaceré ustanovenia, vrátane zásad na ukladanie trestov či samotných trestných sadzieb. Novela sa dotkla aj trestného činu krádeže, ktorý sa dotkol nielen…
-
Parkovanie od 01.10.2023 – ako ušetriť na pokutách?
Zákonom č. 508/2021 Z. z. došlo k novelizácii zákona o cestnej premávke, okrem iného aj v súvislosti so zastavením a státím motorových vozidiel na chodníku. Do 28.02.2022 platilo pravidlo, že vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou…
-
Zastavenie v parkovacej zóne
V ostatnom čase sme sa stretli so situáciou, kedy mestská polícia zanechala „odkaz“ na vozidle z dôvodu, že vozidlo malo stáť v rozpore so zákonom o cestnej premávke. Toto vozidlo sa nachádzalo v oblasti, kde bola osadená dopravná…
-
Právo na obhajobu v správnom trestaní
S právom na obhajobu sa spravidla stretávame v trestnom konaní, ktoré je spojené s osobou obvineného (obžalovaného) z trestného činu. Judikatúra Európskeho súdu pre ľudské práva (ďalej ako „ESĽP“) však toto právo priznáva nielen páchateľom trestných činov,…
-
Dodávateľ a e-shop
Internetový obchod je veľmi rozšírenou formou predaja produktov či poskytovania služieb, ktorý svoj vrchol dosiahol zrejme počas pandémie. V tomto období bolo „cez internet“ dostupné takmer všetko.
-
Príspevok na výživu pre nevydatú matku
S vyživovacou povinnosťou sa spravidla stretávame medzi rodičmi a deťmi. Výživné sa však uplatňuje aj medzi ďalšími príbuznými ako aj medzi manželmi, či dokonca medzi nezosobášenými partnermi.
-
Pokuta od mestskej polície za státie v pešej zóne
Právomoc mestskej polície sa od 01.05.2021 opäť rozšírila a zákon zakotvil možnosť obcí a miest ukladať pokuty v rámci tzv. objektívnej zodpovednosti v statickej doprave.
-
Zmluva o pôžičke
Podľa Občianskeho zákonníka zmluvou o pôžičke prenecháva veriteľ dlžníkovi veci určené podľa druhu, najmä peniaze, a dlžník sa zaväzuje vrátiť po uplynutí dohodnutej doby veci rovnakého druhu.
-
Minimálne mzdové nároky
Mzda za vykonanú prácu je primárnym prostriedkom slúžiacim na zabezpečovanie potrieb zamestnanca a jeho rodiny. Podľa Zákonníka práce je mzda peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu…
-
Zmena priezviska maloletého
Meno a priezvisko je identifikačným údajom každej jednej osoby, vrátane maloletých detí. Tým meno vyberajú rodičia a priezvisko preberajú to, ktoré je spoločné alebo to, o ktorom rodičia rozhodli, že bude patriť ich deťom.
-
Urážanie, nadávky či ohováranie – ako sa brániť?
Každá fyzická osoba má právo na ochranu svojho súkromia, nedotknuteľnosť svojej osoby, zachovanie dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a ochranu svojho mena. Tieto čiastkové práva fyzickej osoby sú zároveň základnými právami a slobodami, ktoré majú…
-
Poškodený pri dopravnej nehode
Dopravnú nehodu možno v stručnosti charakterizovať ako spravidla predvídateľnú, ale nepredvídanú udalosť v cestnej premávke, pri ktorej dochádza ku škode na zdraví, živote alebo majetku.
-
Spáchanie priestupku v podmienke
V prípade, ak sa fyzická osoba dopustí trestného činu a bude jej uložený trest odňatia slobody, ktorého výkon bude podmienečne odložený, alebo ak bude z výkonu trestu odňatia slobody podmienečne prepustená, bude jej súdom určená tzv.…
-
Spotrebiteľ a e-shop
Nakupovanie tovaru cez internet je v dnešnej dobe neodmysliteľnou súčasťou každodenného života. Či už sa jedná o oblečenie, kozmetiku, bežné potreby domácnosti alebo darčeky pre svojich blízkych, prostredníctvom e-shopu možno kúpiť prakticky čokoľvek.
-
Mestský policajt a meranie rýchlosti v doprave
Zákon č. 564/1991 Zb. o obecnej polícií (ďalej ako „zákon“) v poslednom období prešiel viacerými zmenami, ktoré boli zamerané predovšetkým na posilnenie kompetencií a oprávnení príslušníka mestskej polície na úseku cestnej premávky.
-
Rozhodovanie rodičov a zastupovanie dieťaťa
Rozhodovanie rodičov vo veciach svojho dieťaťa a jeho zastupovanie je neodmysliteľnou súčasťou rodičovských práv a povinností. Rodičia by mali tieto práva vykonávať a povinnosti plniť vždy tak, aby konali v prospech maloletého dieťaťa.
-
Neplatné skončenie pracovného pomeru – nároky zamestnanca
V predchádzajúcom príspevku sme sa venovali téme skončenia pracovného pomeru, v rámci ktorej sme opísali podmienky toho-ktorého spôsobu skončenia pracovného pomeru.
-
Ukracovanie veriteľa – ako sa brániť?
V súčasnosti je pre niektorých veriteľov náročné vymôcť svoje pohľadávky voči ich dlžníkom. Situácia je to o zložitejšia, keď dlžník „oficiálne“ nevlastní žiadny majetok, hoci ho možno vidieť, ako jazdí na luxusných motorových vozidlách, chodí…
-
Skončenie pracovného pomeru podľa Zákonníka práce
Pracovný pomer je právny vzťah založený pracovnou zmluvou medzi zamestnávateľom a zamestnancom, z ktorého plynú obom účastníkom určité práva a povinnosti.